Anasayfa | Başlarken | Teknikler | Aromaterapi | Masaj Yapmak | Kendine Masaj | Bebekler | Basınç | Sagaltici Masaj
Masörler | Masör Yazılımı | Reklam | Anatomi | Sırt | Ayak | Bacak | El | Kol | Karın | Göğüs ve Boyun | Yüz | Baş | Hızlı Masaj | İletişim


MASÖR, MASÖZ VE MASAJ SALONLARI YAZILIMIMasör ve Masözlerin, Masör salonlarının hizmetlerini tanıtmaları için AcilHost.com özel bir yazılım geliştidi.
Masör ve Masözler bu yazılım ile arama motorlarında üst sıralarda çıkacak, müşterilerine kolay bir şekilde ulaşacaklar.
Kullanımı ve güncellemesi çok kolay. Bilgisayar ve internet kullanan herkesin yapabileceği basitlikte.
Tanıtım için başlangıç fiyatımız 750$ + KDV olarak belirlenmiştir. Talepleriniz için TIKLAYINIZ...

Masör, Masöz ve Masaj Salonları Yazılımı'nı incelemek ve satın almak için tıklayınız...


BAŞLARKEN

Masajdan en iyi şekilde yararlanabilmek için rahat bir ortamda yapılmasına özen gösterilmelidir. Masaj sırasında eşiniz yada arkadaşınız kendisiyle ilgilenildiğini hissetmelidir; bu yüzden her ikinizin de rahat olabileceği loş ışıklı, sıcak ve huzurlu bir odayı tercih edin. Yalnızca üzerinde çalışılan bölgenin açıkta kalması için elinizin altında arkadaşınızı örtmek üzere bol bol havlu bulundurun masaj yapılan kişi üşürse gerektiği gibi gevşeyemez. Kışın küçük bir elektrikli battaniye ya da sırtın altına yerleştirilen sıcak su torbası iyi gelebilir.Masaj Zemini

Arkadaşınız yumuşak malzemelerle desteklenmiş sabit bir zemine uzanmalıdır. Çeşitli nedenlerden ötürü, ben de yerde masaj yapmayı severim: Herkes yerde yeterli alan bulabildiğinden masaj yapmamak için bahane kalmaz ve her zaman, her yerde deneyebilirsiniz. Masaj yapılan kişinin rahatlığı ve çevremde fazla alan olması da hoşuma gider. Yere sünger yada birkaç kalın battaniye yayın ve dizlerinizin acıyıp nasır tutmaması için yumuşak bir örtünün üzerine diz çökün. Arkadaşınızı rahatlatmak için yastık ve katlanmış havlu kullanabilirsiniz.

Dizlerinizin ya da sırtınızın ağrımasından şikayetçiyseniz, bir masada çalışmak size daha rahat gelebilir. Büyük bir mutfak masası bu iş için idealdir : Boyu kalça hizasına gelmeli, hem arkadaşınızın ağırlığı hem de baskı uygularken sizin ağırlığınızı taşıyacak kadar da sağlam olmalıdır. Masa yüzeyine de aynı şekilde sünger ya da birkaç battaniye serebilirsiniz.

Uygun bir masanız yoksa, portatif bir masaj masası alabilirsiniz. Bunların uzunluğu 2m., eni 60 cm. ve yüksekliği de hemen hemen normal bir masa kadardır.

Yatakların çoğu masaj için fazla yumuşaktır. Tüm basınç tarafından emilir ve genellikle yüksekliği de masaj için yetersizdir. Yine de eğer sakinleştirmek ve uyku vermek için masaj yapmak istiyorsanız, yatak ideal bir seçim olabilir, çünkü böylece masajınız bittiğinde arkadaşınızı uyur bir halde orada bırakabilirsiniz.

Sizin Rahatınız

İyi bir masaj yapmanız için gevşemeniz gerekir; bu yüzden sizin rahatınızda önemlidir. Kaslarınızı germeden çalışmayı uygulayarak öğreneceksiniz.

Duruşunuz

Masaj yaparken sırtınızı dik tutun ve hareketlerinize ritim ve derinlik kazandırmak için vücudunuzun ağırlığını kullanın. Bir masada çalışıyorsanız rahatlıkla eğilebilmek için ayaklarınızı birbirinden iyice açık tutun ve dizlerinizi bükün. Yerde masaj yapıyorsanız bacaklarınızı açarak diz çökün ya da daha rahat gelirse, bir dizinizi yere koyun diğerini de kırarak oturun. Bir konumda uzun süre kalmayın; her zaman için hareketlerinizle aynı yöne bakın gövde üzerinde çalışırken de balınız vücuda yandan bakacak şekilde oturun.

Giysileriniz

Rahat ve kolaylıkla yıkanabilen bir kıyafet ve düz bir ayakkabı giyin ya da yalınayak çalışın. Masaja başlamadan önce tüm takılarınızı çıkarın: Yüzük deriyi çizebilir, bilezik ve kolye de şıngırdayabilir ya da tene sürtünerek dikkat dağıtıcı ve sinir bozucu olabilir.

El Egzersizi

Elleriniz araçlarınızdır, duyarlılığını ve esnekliğini artırmak için ınları çalıştırın. Ellerinizi birbirine dokundurmadan yaklaştırın, 5 cm kadar birbirinden ayırın ve hemen hemen birbirlerine dokunacak şekilde tekrar yaklaştırın. Şimdide ellerinizi 10 cm kadar ayırın ve tekrar ilk konumlarına getirin. Ellerinizin birbirinden 25 cm kadar ayrılana kadar her seferinde açıklığı arttırarak ve sonrada yavaşça tekrar yaklaştırarak bu uygulamaya devam edin. Ellerinizde belki ısınma ya da karıncalanma, belki de alışılmadık bir nabız atışı gibi ya da manyetik bir duygu hissedeceksiniz.

Elleri Esnek Tutmak

1 - Bir Elinize küçük bir top alın ve parmaklarınızla topu tekrar tekrar sıkıp gevşetin. aynı hareketi diğer elinizle de tekrarlayın.

2 - Parmaklarınızı birer birer kendi çevrelerinde döndürüp esnetin. Bir parmağınızı diğer elinizle tutun bütün yönlere döndürüp hafifçe çekin.

3 - Ellerinizi birleştirin, avuçlarınız birbirine dokunmayacak şekilde dirseklerinizi kaldırın. parmaklarınızı birbirine bastırın ve bu şekilde altı saniye bekleyin.

4 - Bir bileğinizin içini diğerinin dışına koyun, dirsekleriniz açık olsun. Ellerinizi birbirinin çevresinde döndürürerek mümkün olduğunca geniş daireler çizin.


İpuçları

Bir masajı farklı ihtiyaçlara cevap verecek şekillerde yapabilirsiniz. Hatta aynı teknik nasıl uyguladığınıza bağlı olarak uyarıcı yada uyku verici bir etki yaratabilir. Sert ve canlı bir masaj uyarıcı olabilirken yavaş ve düzenli hareketler insanı sakinleştirir. Masajın eğlencesi denemedir. Asla aynı masajı iki kez yapmanız gerekmez. Her seferinde arkadaşınızın ihtiyaçlarını keşfetmeye çalışarak bunlara uygun bir masaj yapmaya çalışın. İster belli bir sırayı izleyin ister kendi tekniklerinizi kendiniz belirleyin. Aşağıdaki ipuçları masajınızın harika bir deneyim haline gelmesine yardımcı olacaktır.

· Masajın en önemli unsuru ritimdir ritmik hareketler tüm vücuda gevşeme dalgaları gönderir.

· Masaj haz vermelidir : Yaptığınız herhangi bir şey acı veriyorsa arkadaşınızdan bunu söylemesini isteyin.

· Ellerinizi vücut çizgilerine göre biçimlendirin ve vücudu kusursuz bir şekle sokmak için yonttuğunuzu düşleyin.

· Herhangi bir bölgelinin masajı sırasında mutlaka bir eliniz vücutla temas etsin. İdeal durum, tüm masajınızın tek ve sürekli akan bir hareket olarak algılanmasıdır.

· Uyguladığınız basınca çok hafiften çok güçlüye kadar değiştirin. Kemikli bölgeler üzerinde basınç hafif , büyük kaslar üzerinde ise daha sert olmalıdır. Derin basınçlar uygulamaktan korkmayın : Sert bir dokunuş rahatlatıcı olabilir.

· Masaj sırasında asla kuvvet kullanmanız gerekmez, basınç uygulamak için yalnızca vücudunuzun ağırlığını kullanın.

· Hareketlerinize konsantre olun ve fazla konuşmayın. Her ikinizde dikkatinizi çeşitli duyular üzerinde toplarsanız masajınız daha etkili olur.

· İlk hareketleriniz acemice görünecek diye endişelenmeyin. Bütün dokunuşlar güzeldir ve masaj ilerledikçe hareketler daha akıcı hale gelir.

· Tek başınıza olmaktansa bir eş yada arkadaşla birlikte öğrenmek size daha kolay gelebilir ; teknikleri birbirinize üstünlüğü uygularken nasıl duygular uyandırdıklarını daha iyi görebilirsiniz.

· İyi bir masaj yapmak için tamamen gevşemeniz gerekir, o yüzden kendinizi fazla zorlamayın. Bir sonraki adımın ne olacağından emin değilseniz, yalnızca hareketi devam ettirin. Hareketleriniz belli bir ritim kazandıkça masajınız daha ilginç ve gevşetici hale gelecektir.Gerginlik

Katı, kasılı ya da yumrulu bütün bölgelere, gerginliği gidermek için özel bir masaj yapmak gerekir. Derinin altındaki küçük yumrulara, bir araya toplanmış kas lifleri yada atık maddelerin birikmesi neden olur. Böyle üzerine doğrudan basınç uygulayarak yada çevresindeki bir gölgeye masaj yaparak gerginliği azaltın. Çok fazla bastırmayın : Acı verirseniz kaslar kendiliğinden gerilir ve yapmış olduğunuz her şey boşa gider. Bölge üzerinde uzun süre çalışmayın ama sonunda gevşeyene kadar tekrar tekrar o bölgeye geri dönün.

Gıdıklanma

Genellikle sinirsel gerginlikler bir bölgede gıdıklanmaya neden olur. Masajınızın basıncını hafifçe arttırın ve güçlüklere rağmen o bölge üzerinde çalışmaya devam edin. Buda işe yaramazsa, çevresindeki bir gölgeye kayın ve gevşediğinde, ilk bölgeye tekrar geri dönün ; muhtemelen artık gıdıklanmayacaktır.

Masaj SırasıMasajın doğru olan tek bir sırası yoktur. Sizin ve arkadaşınızın tercihine bağlı olarak değişir. Öncelikle sırt masajını öğretirim : Geniş bir bölgedir ve tekniklerin birçoğu sırt üzerinde uygulanabilir. Hemen hemen herkes sırtına masaj yapılmasına bayılır. Bu yüzden başlar başlamaz rahatlama sözleri duyarsınız ve buda sizi yüreklendirir.

Profesyonel vücut masajı yaparken, genellikle sırttan ya da ayaktan başlarım. Ayaklarına masaj yapılması çoğu insanın hoşuna gider ve bununla bütün vücudu gevşetebilirsiniz. Ayrıca, konuşacak olduğunuzda; ki masajın başlarında bunu yapabilirsiniz, birbirinizin yüzüne kolaylıkla bakabilmenizi sağlar. Bu, bazı insanlar için özellikle önemlidir ve sizi seyrederek size güven duymaya başlarlar.

Benim masajım genellikle aşağıdaki sırayı izler ; ama siz bunu istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

1. Sağ ayak ve bacak, sol ayak ve bacak

2. Sol el ve kol, sağ el ve kol

3. Karın

4. Bacakların arkası ve sırt

5. Göğüs, yüz ve baş

Zamanlama

Vücudun tümüne masaj yapılması genellikle yaklaşık bir saat alır; yüz ve başı da eklerseniz bu süre bir buçuk saati bulur. Zamanınız sınırlıysa, tam bir masaj için acele etmektense, yalnızca iki ya da üç bölge üzerinde yoğunlaşın. Bence bir insanı gevşetmenin en çabuk yolu omzuna, yüzüne ve başına masaj yapmaktır.

Aromalı YağlarEllerinizin deri üzerine kaymasını kolaylaştırmak için yağ kullanırsanız, masajınız büyük ölçüde zenginleşmiş olur. Bazı kişiler bunun için talk pudrası kullanır ama ben yağ kullandığımda ellerimin daha serbest hareket ettiğini düşünüyorum.

Ya tek başında ya da esanslarla kokulandırılmış hafif bir bitkisel yağ kullanın. Yağınız dar ağızlı bir şişede dursun, böylece masaj sırasında birkaç damla yağ eklemek kolay olur ve şişeyi devirirseniz fazla yağ dökülmez.

Masaj sırasında şişeyi, ağzı açık olarak kolay ulaşabileceğiniz bir yerde bulundurun.

Solumaİnsanlar genellikle yeni bir şey üzerinde yoğunlaştırdıklarında gerilir ve solumayı unuturlar. Derin ve yavaş soluyun; siz ne kadar rahat olursanız yaptığınız masaj da o kadar başarılı olur.

Doğru bir şekilde soluk alıp vermek sağlığımızın temelidir. Yoksa göğüs ağrısı, uykusuzluk, asabiyet, baş dönmesi, el ve ayaklarda karıncalanma gibi çeşitli sağlık sorunları baş gösterir.

Kontrol etmek için bir elinizi göğsünüze, bir elinizi de karnınıza koyun ve soluk alıp verin. Hangi eliniz hareket ediyor? Doğrusu, karnınızdaki olmalı. Büyük bir çoğunluk göğüsten solur; uzun ve derin soluklar yerine kısa ve sığ soluklar alıp verir. Bu durum, strese verilen normal karşılığın bir parçasıdır ve uzun süreler boyunca devam ettiğinde vücuttaki hassas oksijen ve karbondioksit dengesini bozar.

Doğru bir şekilde soluk alıp verirseniz masaj yaparken gerilmezsiniz. Rahatça oturun ya da uzanın ve ellerinizi karnınıza koyun. Üçe kadar sayarak soluk alın ve karnınızın genişlediğini hissedin; dörde kadar sayarak soluk verin ve indiğini hissedin.

Masaj sırasında, arkadaşınıza da doğru bir şekilde solumayı öğretebilirsiniz. Bir elinizi göğsüne, diğerini de karnına koyun. Soluk verirken hafifçe karnına bastırın ve soluk alırken de elinizi kaldırın.

HOSTING - DOMAIN KAYDI - HABER YAZILIMIDünyanın en Ekonomik ve Kaliteli Hosting Paketlerini incelemek ve satın almak için TIKLAYINIZ...

HOSTING - DOMAIN KAYDI - HABER YAZILIMI - MASÖR VE MASÖZ YAZILIMI.

Acilhost.Com ©