Anasayfa | Başlarken | Teknikler | Aromaterapi | Masaj Yapmak | Kendine Masaj | Bebekler | Basınç | Sagaltici Masaj
Masörler | Masör Yazılımı | Reklam | Anatomi | Sırt | Ayak | Bacak | El | Kol | Karın | Göğüs ve Boyun | Yüz | Baş | Hızlı Masaj | İletişim


MASÖR, MASÖZ VE MASAJ SALONLARI YAZILIMIMasör ve Masözlerin, Masör salonlarının hizmetlerini tanıtmaları için AcilHost.com özel bir yazılım geliştidi.
Masör ve Masözler bu yazılım ile arama motorlarında üst sıralarda çıkacak, müşterilerine kolay bir şekilde ulaşacaklar.
Kullanımı ve güncellemesi çok kolay. Bilgisayar ve internet kullanan herkesin yapabileceği basitlikte.
Tanıtım için başlangıç fiyatımız 750$ + KDV olarak belirlenmiştir. Talepleriniz için TIKLAYINIZ...

Masör, Masöz ve Masaj Salonları Yazılımı'nı incelemek ve satın almak için tıklayınız...


Masajın Sağaltım GücüMasaj geleneksel bir sağaltım yöntemi olarak uygulanmakta, bir çok rahatsızlığın giderilmesi ve hafifletilmesi için pek çok kültürcede yüz yıllardır kullanılmaktadır.Önde gelen Victoria dönemi hekimlerinden Dr. Stretch Dowse 1887 yılında şöyle demiştir. " Bana Kalırsa masaj insan ırkının geleceğinde pek çok önemli bir rol oynayacaktır" Hatta " Şimdiki kanalizasyon sistemi etkil ibir şekilde işlerse evleri sağlıklı ve temiz tutar. Masaj da gereğince yapıldığında sağlıklı vucuttaki zihin, berraklığını korurur " diyerek mesajın insan bedenine olan yayarlarını, mühendisliğinin sağlık koruma alanndaki rolüne benzetecek kadarda ileri gitmiştir.

Sağaltım yöntemi olarak masaj, hastayı rahatlatır ve hastalık belirtileri hafifletir. Elinizi vucudunuzda gezdirip teskin eder bir hastanın gevşemesine yardımcı olabilir, daha iyi dinlenmesini ve uyumasını sağlarsınız. Bu süreçte basit dokunuşların vazgeçilmez bir yeri vardır. Vucudun hastalıklara karşı direnç göstermesini sağlayan bağışıklık sistemi, hasta kendisiyle ilgilenildiğini hissettiğinde harekete geçer: Mesajın verildiği haz bile tek başına iyileştiricidir.

Arkadaşınızın ciddi bir hastalığı varsa önce dokroruna danışın. Aşağıdaki durumların herhangi birinden şikayeti olan bir kişiye asla mesaj yapmayın, çünkü bu bir enfeksiyonu yaybilir ve ağruyan bir bölgede tepkiye neden olabilir.

* Bulaşıcı Bir Hastalık

* Yüksek Ateş
* Deri Enfeksiyonu
* Tromboz veya flebi gibi bir yanılgılı bir durum.

Tüm vucudu, sadece birkaç bölgeye masaj yaparak gevşetebileceğimizi aklınızdan çıkarmayın Hastanede yatan bir arkadışınızı gelecek sefer ziyaret edişinizde, neden onun eline masaj yapmayasınız ? Ziyaretçisi olarak bir hastayı eğlendirecek bir yol bulmak için düşünüp taşınmak zordur ve işin aslında ve işin aslına bakılırsa, hasta da sizi eğlendirmeye çalışarak daha çok yorulur. Masaj yapmak hem size çok daha kolay gelecek hemde arkadışınızın için rahatlatıcı olacaktır.

Bir hastaya masaj yaparken üşememesine ve kendisini rahat hissetmesine özen gösterin. Bol bol gevşetici, hafif hareketler yapın ve en basit masajın bile büyük bir memununiyetle karşılanacağını unutmayın.

ELLE LENF DRENAJI

Vucudun arıtma ve drenaj sistemi olan lenf sisitemi (s.141), vucut yaralandığında ve sağlık bozulduğunda zorlanır.Artık maddeler yeterinde çabuk şekilde süzülemez ve birikerek yara yerine yada lenf düğümlerinin çevresinde şişmeye neden olur,

Elle lenf drenajı, bu sistemi uyararak artık maddelerin giderilmesini hızlandırmayı amaçlayan pompalayıcı ve hafif bir mesajdır. Bu teknik şişlikler veya herhangi bir yaralanma özellikle de spor yaralanması görülen herkez için çok yararlıdır. sıvı toplanması azaltılabilir, hatta akne ve egzemalar bile iyileştirebilir.

Tüm hareketler vucuttan yukarı, en yakın lenf düğümüne doğru - vucuda en yakın yerden başlayıp el ve ayaklara doğru - dış yönden yapılır. Ana düğümler boyun, boyun, koltuk altı,kasık dizlerin arkası ve dirseklerin iç kısımında bulunur.

Lenf damarları yüzeye çok yakın olguğu için uygulanan basınç daha hafif olamalıdır. Böylesine hafif bir mesajıın bu kadar etkili olabileceğine inanmak zordur ama, Fizik tedavi uzmanı olan J.B. Memmel ' in 1945 ' te yazmış olduğu bu bölüm şişmiş bir ayak bileceğine uydulanan bu tekniğin başarısını kanıtlar niteliktedir.
" Bir subay bana gelmeden önce hafatalardır sağaltıcı masaj yaptırmıştı. İlk başta bizim hafif uygulamamızın kendisine yardımcı olabileceği fikrine kahkaharla güldü, çünkü daha önceki sert mesajlar başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Yaklaşık bir hafta içinde, ayak bileği çevresinin azaldığını ve şişliklerin görünce fikrini değiştirdi. Problem ayağındayken mesaja uyguktan başlanmasını ilk söylediğimde, benim del i olduğumu düşündüğünü itiraf etti"

MUTLULUK ACISI

"İşinin ehli bir ovucunun parmağı, acı veren bir sinirin üzerinde yaprağa düşün çiğ tanesiniymişçesine hafif, yakıcı bir nasırın üstüneyse bir filin ayağıymış gibi ağır iner ." ( İskoç Masör Beveridge, 1774-1839).

Mesaj yaparken hemen hemen kaçınılmaz bir şekilde üstüne bastırılması istermiş gibi duran duyarlı noktalara bastrılınca ilk başta acı vere bilirsiniz ama genellikle " Oh bu çok iyi" şeklinde bir acıdır ya da müşterilerimden birinin dediği gibi " mutluluk acısıdır " dır . Bu noktalara uygulanan basınç gerginliği hafiflete bilir, tutulmuş kasları gevşetebilir, tutulmuş kasları gevşetebilir, tutulmuş kasalrı gevşetebilir, ve ağıyı azalta bilir.

Böyle bir noktaya önce hafifçe bastırın ve arkadaşınızın soluk verirken parmaklarınızla veya dirseklerinizle vucut ağrlığınızı bu noktada üzerine vererek basıncı artırın . Bunu üç ile yedi saniye kadar sürdürün, sonra hafifiçe gevşetin.

Esas Sorun, bastırılırken dokuyu ezmek değil hedefi bulmaktır. Arkadışınız doğru noktalardan birini bulduğunuzu size söyleyebilir.Sıradan bir acı değil de ," mutluluk acısı" hissetmelidir. Bunun kafa karıtırıcı geldiğini biliyorum ama bunu denediğinizde ne olduğunu rahatlıkla anlayacaksınız.

Arkadışınızın tepkilerini dikkatle izleyin. Bölge duyarlı olsa da hareketleriniz acı vermemelidir.Arkadaşınızın acıyla yüzünü buruşturursa ya da bir kasın sertleştiğini hissedersiniz basıncı hafifçe azaltın. O noktaya her zaman için geri dönebilirsiniz. Bölge çok duyarlıysa önce kas spazmını azaltmak iin çevresini hafifçe sıvazlayarak gevşetebilirsiniz.

Bu türden derin bir basıncın ağırılı bir artrit atağını başarıyla iyileştirdiği bir vaka, Victoria dönemi hekimlerinden Dr. Cornelius tarafından 1909 ' da yazılan bir kitapta bildirilmiştir.Böyle bir durumda olan bir hastaya her ü masaj yapılmış ve ağrılı bölgeleri araştırıp bunlar üzerinde yoğunlaşan bir hekimin, diğerlerinden çok daha başarılı olduğunu fark ederek şöyle yazmıştır.

" Bundan yola çıkarak ben de ağrıyan bölgelerimi ellerimle yokladım ve gördüm ki çoğu acımıyor. ama düzenli bir dağılım içinde bulunmayan birkaç bölge vardı ve bunlar en hafif dokunuşa bile duyarlıydı. Masörlerimden genel bir masaj yerine sadece bu bölgelere yoğunlaşmalarını istedim. Sonuç şaşırtıcıydı: Ağrılarımla birlikte şişlikler de çok kısa bir süre içinde yok olmuştu ve daha önce en küçük ilerleme bile kaydedememişken dört hafta boyunca masaj yapıldıktan sonra hiçbir şikayetim kalmamıştı; gözle görülür bir şekilde iyileşip kendimi güçlü ve sağlıklı hissederek işime geri dönebilmiştim.”


Stres
“Masaj öncesinde tedirgin, huzursuz, tereddütlü ve hatta karamsar bir durumda olan zihin, masajdan sonra sakin,dingin, huzurlu ve durgun bir hale gelir; gerçekte yorulmuþ ve kaygýlý olan zihin huzurlu, dingin ve canlanmýþ bir zihne dönüþtürülmüþtür” diye yazmýþtýr, Victoria dönemi hekimi Stretch Dowse, 1887 yýlýnda.
Belli bir miktardaki stres, hayata tat katmak için gerekliyse de fazlası olumsuz etkilerde bulunur. Stresle hastalık arasında güçlü bir bağ vardır. Çoğu doktor hastalarının, duygusal yönden gerginleştiren bir durumdan sonra hastalığa daha az dirençli olduğunu fark etmiştir. Yüksek nabız ve kalp hastalığı stresle ilintilidir. Kanser, romatizma, baş ağrısı, sırt ağrısı, akne, kısırlık ve hatta bulaşıcı hastalıklar vücut direnci düştüğünde ortaya çıkarlar.
Masaj ister fiziksel isterse duyusal olsun stresi azaltmanın en iyi yıkudur. Tutulmuş kasları gevşeterek tüm vücudu ve zihni rahatlatır.
Kaliforniya’nın San Jose şehrindeki Kaiser – Permanente Tıp Merkezi’nde Koruyucu Tıp Başhekimi olarak çalışan Dr. David Sobel, hastalarının büyük bir çoğunluğunun dokunulmaya gerçek bir ihtiyaç duyduğunu gözlemlemiştir. “Bana kalırsa bu insanların bir çoğu için iyi bir masaj, doktorların olağan bakımından çok daha fazla yararlıdır. Karşılaştığımız en büyük sorunlardan biride şudur: Gerginliğe öylesine alışmışız ki gerçek anlamda gevşemenin nasıl bir duygu olduğunu bilmiyoruz. Omuzları eğik, gergin ve kasılmış, dişlerini sıkmış hastaların ‘ana ben gergin değilim’ dediğini öyle sık görüyorum ki! Bir masaj sadece haz verip rahatlatmakla kalmaz daha derin bir gevşekliği yaşama fırsatı da tanır. Bunun anlamı ise masajın bizi iyileştirdiğidir. Bunun yanı sıra masaj, genel sağlığın korunmasında da değerli bir kaynak olarak düşünülmelidir. Başka türlü düşünenler ise asla iyi bir masaj yaptırmamış olsalar gerek.”

Masajı Kullanmak

Stresten şikayetçi olan bir kişiye yardımcı olmak istiyorsanız 1. Bölümde verilen temel masaj sırasını izleyin, arkadaşınız en çok hangi bölgelerinden hoşlanıyorsa oralara yoğunlaşın; hareketleriniz ritmik ve akıcı olsun.
Düzenli olarak yapılan masaj sayesinde sakinleştirici ilaçlar kullanmayı ve psikiyatristlerine gitmeyi bırakan sayısız müşterim var. Masaj en iyi sakinleştiricidir. Uyuşturucu veya alkol kadar da etkilidir ve sizin için çok daha yararlıdır.

Uykusuzluk

“Yatmadan önce yapılan genel bir masaj, kuşku götürmez bir şekilde uyku vericidir. Sonuç kesin olduğu kadar anidir de, hasta ilk seanstan sonra bütün bir gece güzel bir uyku çeker. Hiçbir kötü yan etkisi olmadığı için de tüm uyuşturucu maddelerden üstündür.” (Dr. William Murrel, F.R.C.P. , Massotherapeutics,1889).
Masajın en tatmin edici yanlarından biri de bir insanı rahatlıkla uyutabilmesidir; yavaş yavaş gözlerinin kapandığını seyretmek, sonra da onu deliksiz bir şekilde uyurken bırakarak yavaşça gitmek öylesine hoştur ki! Biraz zaman alsa da, bunun hemen hemen her zamna olumlu sonuç verdiğini göreceksiniz.
Masaj, uykusuzluğun en iyi çaresidir. Uyku hapları çözüm değildir: Bir krizde yararlı olabilseler bile, sürekli olarak kullanmak alışkanlık yaratabilir ve düzenli olarak kullandıklarında ise etkilerini yitirirler. Masaj ne kadar sık kullanırsa o kadar etkili olur, hiçbir yan etki yaratmadan derin ve doğal bir uyku verir.
Uykusuzluktan muzdarip olan ve masajın yardımıyla bu alışkanlıklarından kurtulmuş olan sayısız müşterim var. Bir doktor bana, masaj öğrenmek üzere on bir yaşındaki bir kızla annesini göndermişti. İkisi de çok gergin ve asabiydi, kıza da uykusuzluktan şikayetçiydi. Anneye, kızına nasıl masaj yapması gerektiğini öğrettim. Bu hem kızın uyumasına yardımcı oldu hem de anneyi sakinleştirdi. İşte masajın en muhteşem yanı da budur, iki yönlü işler ve hem masaj yapana hem de masaj yapılana eşit derecede yararlı olur.

Masaj Yapmak

Uykusuzluk çeken bir insana bu alışkanlığından kurtulana kadar yatmadan önce düzenli olarak masaj yapmalısınız. Arkadaşınız yatağına uzansın ki masaj yaparken uyuyakaldığında onu öylece bırakabilesiniz.
Bazıları gevşemede büyük zorluklar çeker: arkadaşınız ilk yaptığınız masaj sonunda uyuyakalmazsa sakın vazgeçmeyin. Devam edin, belki gelecek sefere uyutucu hareketleriniz işe yarayabilir. Yine de, birçok insan buna çabucak karşılık verir; arkadaşınız muhtemelen hemen dalıp gidecektir. Bu durumda da masajınızı hemen bitirmeyin. Sıvazlamalarınız uykusunu pekiştirecektir. Soluk alış verişiyle uyumlu hareketlerle masajı tamamlayın ve onu uyur halde bırakarak yavaşça çekilin.
Tam bir vücut, yüz ve baş masajı idealdir; bit buçuk saat kadar sürer. Zamanınız sınırlıysa sırt, karın, ayaklar ve yüzde yoğunlaşarak en çabuk sonuçları elde edebilirsiniz. Arkadaşınızın ne kadar çabuk gevşediğine bağlı olarak bu dört bölgenin tümünü ya da yalnızca birine masaj yapabilirsiniz. Masaj sırası önemli değildir. Sadece arkadaşınızın tercihlerini izleyin. Tüm hareketleriniz dengeli, ritmik ve yumuşak olmalıdır.

Sırt

Bir elinizi enseye diğerini de bel çukuruna koyun. Elleriniz bu durumda 30 saniye kadar dursun, derin ve yavaş bir şekilde soluk alıp verin. Bu, arkadaşınızın da derin derin solumasını ve dikkatini gergin bölgeler üzerinde toplamasını sağlar. Sonra masaj yapmaya başlayın: Sırt için temel masaj sırasını izleyin ama, yumruklama gibi uyarıcı tüm hareketleri atlayıp kedi masajı gibi sakinleştirici hareketlerde daha uzun zaman harcayın. İlk başta hafifçe bastırarak masaj yapın, arkadaşınızın gevşediğini gördüğünüzde giderek daha yumuşak hareketlere geçin.

Karın, Ayaklar ve Yüz

Ritmik hareketlerle her bölgeye çok hafif ve dengeli bir masaj yapın. Son dokunuş olabildiğince yavaş ve hassas olmalıdır; bunu birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.

Shiatsu Sağaltımı

Çinli bir arkadaşım otuz yıldır uyku hap bağımlısıydı, bunları kullanmayı bırakıp uykusuzluğunu yenmek için başka bir çözüm bulmaya karar verdiğinde shiatsu’yu denedi ve başarıya ulaştığında ise hayrete düştü. Yöntem çok basittir; sadece yaklaşık on dakikanızı alır ve kendi kendinize de kolayca uygulayabilirsiniz.
Arkadaşın ilk başladığında birkaç gün boyunca iki saatte bir, sonra da sadece sabah ve akşam olmak üzere shiatsu uyguladı. Bu yöntemi uyku hapları gibi günlük dozlar halinde kullanacağını ummuştu ama birkaç ay sonra artık uyumak için hiç zorlanmadığını gördü.
Arkadaşım batılı tıp zihniyetiyle düşünmüştü oysa Doğulu tıpta chi’yi (meridyenler boyunca akan yaşam enerjisi) bir kez serbest bıraktığınızda ve chi doğru şekilde akmaya başladığında tüm hastalık belirtileri yok olur ve hızla iyileşmeye başlarsınız.
Ciddi bir uykusuzluktan muzdaripseniz kendinize ilk başta sık sık shiatsu uygulayın, sonra bunu yavaş yavaş azaltın. Uykusuz bir gece geçirirseniz bir-iki gün kadar sürekli devam edin. Bir sandalyeye ya da yere rahatça oturun ve midenizi gevşetebilmek için hafif bir şeyler giyin. Basınçları uygularken gözlerinizi kapatıp derin derin ve düzenli bir şekilde soluyun. Basınçlar üzerinde yoğunlaşın; bu noktaların yerini tam olarak bulduğunuzda (bu yerler hafifçe duyarlı olarak hissedilir) siz de genişlediğinizi ve çözüldüğünüzü hissedebilirsiniz. Bitirdikten sonra sessizce oturmaya devam edin ve birkaç dakika boyunca rahatlayın.

1. Kaşlarınızın arasına bastırın (Ekstra nokta). Dirseğinizi dizinize yasların, ağırlığınızı başparmağınıza verin. Basıncı on ,on beş saniye kadar sürdürün, sonra gevşetin.

2. Bileğinizin iç kısmında, serçe parmağınızın altındaki küçük çukura bastırın. Başparmağınızla bastırırken diğer parmaklarınızla destekleyin. Basıncı on, on beş saniye kadar sürdürün, sonra diğer bileğinizde de tekrarlayın.

3. Ayak bileğinizin iç tarafındaki bilek kemiğinden dört parmak yukarısını ölçün. Serçe parmağınızı kemik çıkıntısına koyun; nokta kaval kemiğinin arkasında, işaret parmağınız hizasındadır. Başparmağınızı iki ayak bileğinize de yedi ile on saniye kadar bastırın.

Baş Ağrıları ve Migren

Masaj, birçoğumuzu bezdiren baş ağrıları ve migrenlerin giderilmesine yardımcı olur. Bu ağrılara beyne giden ve beyinden gelen kan damarlarındaki basınç değişikliklerinin neden olduğu düşünülmektedir. Bir kas kasılıyken kan damarlarını sıkıştırarak büzer; masaj kasın gevşetilmesini ve kanın serbestçe akmasını sağlayarak bu ağrıları hafifletir. En kötü baş ağrıları bile birkaç dakikalık bir masaj sonrasında kaybolur gider.
Masaj tekniği baş ağrısının yoğunluğuna ve arkadaşınızın tercihine bağlıdır. Hafifçe tüy masajı yapabilir veya derin ve sıkı basınçlar uygulayabilirsiniz. En iyisi yavaşça sıvazlayarak başlamaktır, sonra ağrı dinmeye ve arkadaşınız da gevşeyip rahatlamaya başladığında kilit noktalara sıkı basınçlar uygulayabilirsiniz.
Victoria dönemi hekimlerinden Stretch Dowse, migren üzerinde çalışırken şu gözlemde bulunmuştur: “Hafif sıvazlamalarla bir hipnoz durumu oluşur, bu sırada da ağrı yok olur.” Aynı dönemde yaşamış bir diğer hekim olan Dr. Deyardin Beaumetz ise, biraz daha farklı bir yöntem salık vermiştir: “Başın ön kısmındaki ağrı ve migren durumlarında, işaret parmak veya başparmakla duyarlı noktaya bastırılır.”

Baş Ağrısının Sağaltımı

Her baş ağrısı farklıysa da ben şu genel sırayı izleyerek en iyi sonuçları alırım; tüm hareketleriniz çok dengeli, ritmik ve sevecen olmalıdır.
1. Alnı yukarı doğru çok hafif bir şekilde yavaşça sıvazlayın.
2. Göğüs ve omuzları da dahil ederek enseden yukarı doğru ritmik olarak sıvazlayın.
3. Omuzların arkasına, omurganın her iki yanında boyundan yukarıya ve kafatasının bitim yerinin tüm çevresine dairesel basınçlar uygulayın.
4. Saçlı deri üzerinde ve kulakların çevresinde devam edin.
5. Tüm yüzü merkezden dışarıya yanlara doğru hafifçe sıvazlayın.
6. Burun köprüsüne bastırın, kaşları sıkın ve sakaklara bastırın.
7. Elmacık kemiğinin tam altında yanağın ortasına bastırın.
8. Kaşların ortasından saçların başladığı yere kadar yukarı doğru bir dizi basınç uygulayın.
9. Kaşlar boyunca dışarı doğru parmaklarınızı gözlerin altından hafifçe geri kaydırarak göz çevresinde daireler çizin.
10. En başta yaptığınız gibi ellerinizle alından yukarı doğru sırayla sıvazlayın.

Diğer Yöntemler

Zamanım sınırlıysa veya çok ciddi bir migren üzerinde çalışıyorsam, ellerimi tüm gerginliği ve ağrıyı çekip alan mıknatıslar olarak düşlediğimde en iyi sonuçları alırım. Bu yüzden, gerginliği baş ve vücuttan uzaklaştıran tüy masajı yapın. Başparmağınızın bitim yerinin tüm çevresinde bastırmak da migreni hafifletebilir; ne zaman baş ağrısı ya da migrenin yaklaşmakta olduğunu hissederseniz bu basit çareyi deneyebilirsiniz.

Baş Ağrısı İçin Shiatsu

Bu yöntemi Sarawak’ta öğrenmiştim ve gerçekten de işe yarıyor. Kendi üzerinizde uygulamanız kolaydır ama hamileyseniz, ilk shiatsu noktasını kullanmayın. Her noktaya üç ile yedi saniye arasında bastırın.

Migren İçin Shiatsu

1. Gözün ve kaşın dış uçlarının arasına bastırın.

2. Kafatasının bitim yerine ve her iki yanına bastırın.

3. İşaret ve başparmakları arasındaki deri perdesini sıkıştırın.

4. Başparmağın bitim yerindeki iki kiriş arasındaki çukurluğa bastırın.

 

Sinüzit için Shiatsu

1. Her iki kaşınızın da ortasına ve kaşlarınızın arasına bastırın.
2. Gözlerinizin tam altında elmacık kemiklerinize bastırın.
3. Serçe parmağınızın bitimindeki eklemin hemen altında elinizin her iki yanını sıkın.

Ölüm Acýsý

Masaj, sözcüklerin yetersiz kaldığı durumlarda rahatlama sağlayan doğrudan ve güçlü bir iletişim şeklidir. Sevilen bir insanın kaybı da işte böyle zamanlardan biridir ve masajın çok büyük yararları dokunabilir. Sevdiklerini kaybeden insanlar bazen duygularını içlerine atarlar ve masaj da hem fiziksel hem de zihinsel gerginliği çözerek onları hayata döndürmeye ve kederlerini daha çabuk yenmelerine yardımcı olabilir.
Bu benim başıma birkaç yıl önce, bir müşterim 21 yaşındaki oğlunu bir motosiklet kazasında kaybettiğinde ve bir diğer müşterim de karısını bir kalp krizi sonucunda kaybettiğinde gelmişti: Yaşamları aniden tümüyle yıkıldı; şokun ve yalnız kalmanın acısıyla boğuştular. Normal iletişim hiçbir şey ifade etmiyordu ama, yine de masaj sayesinde ben onlarla yakınlaştım ve her ikisini de normal yaşamlarına dönmelerinde yardımcı olmaya çalıştım.
Arkadaşlar ve aile üyeleri dokunma ihtiyacını fark etmeyebilir oysa fiziksel temasa, özellikle de uzun süredir evli olanlarca büyük bir özlem duyulabilir. Kocasını üç yıl önce kaybetmiş olan dul bir kadın, boyun ve omuzlarındaki gerginliğin çözülmesi için bana masaj yaptırmaya gelmişti. Ona masaj yaparken gerginlik eriyip gidiyor gibiydi. Bana kocasının fiziksel yönden çok sevecen bir insan olduğunu ve dokunuşunun sıcaklığını özlediğini söyledi. Birkaç seanstan sonra daha iyi uyur hale geldi, yaşama isteğini tekrar kazandı, daha aktif ve sosyal bir hayatı oldu.
İlgilendiğinizi göstermeniz için tam bir vücut masajı yapmanız gerekmez. Sevdiğinden mahrum kalan kişinin ellerini okşayın ya da boyun ve omuzlarına masaj yapın, bu bile yeterli olur.

Kalp Hastalığı

Kalp hastalıkları, Batı dünyasında vaktinden önce ölümün başlıca nedenlerinden biridir. Masaj, kalp hastalığı olan veya bir kalp krizi sonrasında iyileşme dönemindeki hastaların sağaltımında önemli bir rol oynar. Londra’daki bir hastanede uzman kardiyolog olan Dr.Peter Nixon bunun nedenini şöyle açıklar: “İnsan vücudu sürekli bir uyarılma halindedir, sinir sistemini hızlandıran veya yavaşlatan mesajlar alır. Hızlandırıcı yavaş çalıştığında kimyasal değişimler uyarı mekanizmalarını harekete geçirerek tüm vücutta akmaya başlar. Uyarılma ‘değirmeni’ efor, dinlenme ve uyku arasında bir denge olduğunda sorunsuz çalışır ama, sağlıklı bir dengeyi sürdürmek için başka şeylere de ihtiyaç duyarız; çabalarımızın zahmete değer olduğunu, başka insanların takdir ettiğini gösteren ‘dokunuşları’ hissetmek isteriz. Bunları elde edemezsek cesaretimizi kolaylıkla yitiririz, iç sistemlerimiz kargaşaya düşer, hastalıklara karşı bağışıklık azalır ve vücudun işlevleri bozulur. Vücudun kendi kendini düzenleme sistemi olan homeostazi iç düzeni sağlayamaz hale gelir ve bunun tekrar kurulması ve sağlıklı bir işlevin tekrar yaratılması gereklidir. İşte bu noktada masaj, sakin bir ruh hali oluşturarak yıpranma ve aşırı enerji harcamanın etkilerini onararak uyarılmayı azaltmak için idealdir. İyi bir masör, hastayla nasıl iyileşme sağlanabileceğini gösteren bir ilişki kurabilir.”

Göğüs Ağrısı

Masaj, göğüs ağrısının mengene gibi sıkan etkisini hafifletmeye yardımcı olabilir ve bu durumda eşlik eden tecrit edilmişlik mutlaka hasta olmalıdır. Kimileri bir atak sırasında kendilerine dokunulmasını hiç istemezken kimileri de alın veya omuzları sıvazlandığında rahatlayabilir. El masajı ise dikkatli ağrıdan ayırıp gerginliği gidermeye yardımcı olabilir.

Kalp Krizleri ve Kalp Ameliyatı

Bir hastanede, kalp krizi geçirmiş hastalara düzenli olarak masaj yapıyorum. Hastaların iyileşme dönemlerinde gevşemeleri ve nabızlarının düşük olması, ikinci bir kalp krizi riskini en aza indirmek açısından hayati önem taşır. Birçok hasta gergin ve asabidir, nabzı düşürür ve uyumalarına yardımcı olur. Bir hemşire yarım saatlik masajdan önce ve sonra hastanın nabzını ölçtüğünde hemen hemen her zaman nabız düşmüş olur. Bazı durumlarda 180/30 ‘dan 149/100 mm. Cvaya inanılmaz düşüşler oldu.
Bir keresinde uzun yıllardır kalp hastalığından muzdarip olan bir kadına masaj yapmıştım. Masaj sırasında: “Bu dünyadaki cennet bu olsa gerek. Son 16 yıldır aldığım ilaçların hepsinden daha iyi” demişti. Bir keresinde de çok gergin, saldırgan bir insanı yatıştırmaya çalışmam istenmişti. En zor hastalardan biriydi; herkesten ve her şeyden nefret eder gibi bir hali vardı. İstemeye istemeye ona masaj yapmama izin verdi, masajı bitirdiğimde ise “Eh, en azından uğruna yaşanacak bir şey” demişti.
Önde gelen Victoria dönemi kardiyologlarından Sir Lauder Brunton şunları gözlemlemiştir: “Kalp hastalığı vakalarında, masaj diğer tedavi yöntemlerine göre daha kolay bir şekilde yapılabilir çünkü bitkinlik, gerginlik, tedirginlik ve huzursuzluk ortadan kalkar, iştah artar ve moral yükselir.”
Bir insanın kalp krizi ya da kalp ameliyatından sonra iyileşmesine yardımcı olmaya çalışıyorsanız, başlamadan önce mutlaka doktorunun iznini alın, sonra hasta yoğun bakımdan çıkar çıkmaz masaj yapmaya başlayabilirsiniz.
1. Bölümde verilen sırayı izleyin ama, her zamankinden daha yavaş bir şekilde masaj yapın ve hastayı dikkatle izleyin. Tüm hareketleriniz çok hafif ve rahatlatıcı olmalıdır; sıkıca bastırarak kalbe doğru ilerlerken gevşekçe geriye doğru sıvazlayın. Ameliyattan sonra göğüs bölgesini bir süre için atlayın ya da özellikle de yaranın çevresinde son derece hafif bir şekilde masaj yapın.
Ben genellikle hastanın en fazla gerginlik hissettiği yerlerde (sırt, omuzlar, göğüs, baş, ayaklar ve karında) yoğunlaşarak hafif bir vücut masajı yaparım. Amaç sadece hastayı rahatlatmak ve teskin etmektir, bu yüzden onun hoşlandığı her hareketi yapabilirsiniz.

Masajın Sağaltım Gücü

Hastalara masaj yapmanın yanı sıra, eşlerine de, onlara nasıl masaj yapabileceklerini öğretiyorum. Hasta, profesyonel masaj yaptırmaya devam etmeyebilir ama, eşleri masaj yapmayı öğrenirse bu her zaman için mümkündür; kelimenin tam anlamıyla ellerinin altındadır.
Yine de sık sık “sağlam” eşlerin masaja en çok ihtiyaç duyanlar olduklarını görüyorum. Genellikle gerginleşerek yorulurlar; hastalığın getirdiği endişeyle birlikte yaşamak, fazladan iş yüküyle başa çıkmak zorunda olduklarından, ayrıca herkesin ilgisi hastalara yöneltildiğinden, sık sık ilgi yoksunluğundan acı çekerler. Bu durum yıllarca sürdüğünde ise, bitkin düşüp depresyona girebilir ve hatta kendileri de hastalanabilirler.
Artık, bütün eşlere masaj yapmayı öğretiyorum. Her ikisi de bunun yararını görüyor. Bu durum karşısında “sağlam” eşlerin hissettiği çaresizlik duygusu, karşısındakini rahatlatmaya yardımcı olduğu için hafifliyor. Buna karşın hasta olanlar da eşlerine bir şeyler verebilmenin yararını görüyorlar. Hasta olmak ve her zaman için bakıma muhtaç olmak yerine masaj yaparak eşlerini rahatlatıp onların değerini bildiklerini gösterebilirler. Bu, uzun bir hastalıktan sonra üzücü bir şekilde mahrum kalınan özsaygılarının pekişmesini de sağlar.

Varis

Bunlar, dengesiz bir şekilde genişleyip şişmiş ve bu durumları kalıcı hale gelmiş damarladır; gördükleri bölgede sertliğe, ağrılara neden olurlar. Kan bu damarlarda kesintisiz bir şekilde akamaz ve bir pıhtı da oluşabilir. Pek çok kitapta varis görülen bacaklara masaj yapılmaması salık verilse de, deneyimlerime göre çok hafif bir masaj büyük yararlar sağlayabilir ve bu durumdan ileri gelen ağrıları hafifletebilir.
Ama yine de önce bir doktora danışın. Kabul ederse, çok hafif bir masaj yapabilirsiniz. Bir kez daha vurgulamalıyım ki tüm hareketleriniz son derece yavaş, hafif ve rahatlatıcı olmalıdır. Varisli damarın çevresinde çalışın ama, asla doğrudan damara masaj yapmayın, çünkü bir pıhtıyı yerinden çıkarabilirsiniz ve bu da ciddi sonuçlara, hatta ölüme bile yol açabilir. Bu yüzden damar fazlasıyla şişmiş ya da sertleşmişse özellikle dikkatli olun. Yumruklamalar ve kesme darbeleri gibi tüm uyarıcı hareketlerden kaçının.

Masaj Tekniği

Bu masaj, bacaklarda belirgin bir hafifle ve rahatlama sağlayabilir önemli ölçüde teskin edici olabilir. Bunu başka birine veya kendi bacaklarınıza da yapabilirsiniz. Kendinize masaj yapıyorsanız bacaklarınızı kaldırın. Yere oturup ayaklarınızı alçak bir tabureye koyabilirsiniz.
1. Damar çevresini hafifçe sıvazlayın. Belirgin damarların her iki yanında çalışarak bacaktan yukarı doğru devam edin.
2. Dizden yukarı doğru tüm uyluğu sıvazlayın.
3. Başparmaklarınızla dizkapağının çevresini ovun, sonra bacaktan yukarı doğru hafifçe çıkın diz arkasında parmaklarınızı gezdirin.
4. Belirgin damarlara bastırmamaya dikkat ederek baldırdan yukarı doğru devam edin.

Romatizma ve Artrit

Romatizma terimi vücudun ana yapılarında kaslar, kemikler, eklemler, bağlar ya da kirişlerde görülen tüm ağrılı durumları açıklamak için kullanılır. Artrit ise bir romatizma şeklidir ve bundan sadece eklemler etkilenir. 25 kadar farklı artrit türü vardır; en yaygınları osteoartrit ve romatoid artrittir. Masaj bu iki rahatsızlığın ağrısını azaltabilir ama ne yazık ki bunlar tedavi edemez. Artritli bir eklemde asla pasif hareketler uygulamayın ya da yangı ve şişlikler görülen bir ekleme doğrudan masaj yapmayın.

Osteoartrit

Osteoartrit, eklemlerde yaşlanmayla bağlantılı olan oluşan genel yıpranmadır. Yaşlandıkça kıkırdağın yapısı bozulur, kemik uçları aşınır ve eklemler de yuvalarında daha zor hareket eder hale gelir. Bunun sonucu ise hareketlerde zorlanma ve ağrıdır. Osteoartrit genellikle; kalça ve dizler gibi ağırlığı taşıyan ana eklemlerde veya daha önce zedelenmiş olan eklemlerde görülür. Eklem zorlandığında ya da aşırı şişmanlık halinde daha da kötüleşir.
Hafif bir masaj, tüm bölgeyi ısıtıp rahatlatarak ağrıyı dindirebilir. Ağrısı genellikle eklemin kendisinden değil, hasar gösteren çevredeki kaslardan kaynaklanır. Dizlerinde osteoartrit olan bir müşterimin bana yazdığı gibi sıcak suda yapılan masaj da son derece rahatlatıcıdır: “Bir yemek kaşığı tuz eklediğim sıcak su dolu küvete giriyorum ve uyluklarıma hafifçe masaj yapmaya başlıyorum. Uyluklardan dizlere kadar devam edip sonra her iki elimle yumuşakça diz bölgesini (en çok ağrıyan yeri) ovuyorum ve hafifçe basınç uyguluyorum. Sonra küvete uzanıp gevşiyorum ve kısa bir süre sonra ağrı geçiyor.”

Romatoid Artrit

Bu, eklemlerin yangılı bir şekilde ağrıyıp şiştiği son derece acı veren bir durumdur. Genellikle, önce el ve ayakların küçük eklemlerini etkiler, sonra aşama aşama tüm vücuttaki eklemlere yayılır.
Şişmiş bölgenin üstüne ve altına yapılan masaj, kasları gevşetip lenf sistemini uyararak ağrının dinmesine yardımcı olabilir. Bu, atık maddelerin arıtılmasını hızlandırır, böylece şişliği azaltır. Asla şişliklerin üzerinde doğrudan masaj yapmayın. El yada ayaklarda çalışıyorsanız buradan yukarıya, koltuk altı ve kasıktaki lenf düğümlerine doğru hafifçe sıvazlayın.

Masaj Yapmak

Temel el ya da ayak masajında arkadaşınıza rahatlatıcı gelen herhangi bir tekniği kullanın. Aşağıdaki hareketler ellerdeki artritli eklemlerde özellikle yararlıdır.

1. Eklemin tüm çevresini hafifçe sıvazlayın, başparmağınızla çok hafif dairesel basınçlar uygulayın.

2. Rahatlatmak için elin tamamını hafifçe sıvazlayın.

Sırt Ağrısı

Sanayileşmiş ülkelerde yaşayan her on kişiden sekizi belli sürelerde hayatları boyunca sırt ağrısı çekmektedir. İster genç ister yaşlı olsun, büroda çalışsın ya da spor yapsın, büyük bir çoğunluğun sırtı arada sırada da olsa ağrır. Bu kısa bir sancıdan da ibaret olabilir ama sürekli olduğunda insanı tamamen bitkin düşürebilir. Ama sırtlarımıza daha iyi baktığımızda, bu dertler büyük ölçüde önlenebilir. Kötü bir şekilde durarak ya da masalarımızın üstünde kamburlaşarak sırtlarımıza hep kötü davranırız; ya hiç egzersiz yapmayız ya da birdenbire aşırı bir şekilde yüklenir sonra da niye sırtınız ağrıyor diye endişeleniriz. Sırt ve karın kaslarını güçlü, esnek tutmak için düzenli egzersiz yaparak sırt ağrılarını da önleyebilirsiniz.
Bu, sadece fiziksel bir sorun değildir: Zihinsel gerginlikle de yakından ilgilidir ve stresin fiziksel bir dışavurumu olabilir. Duygusal problemleri olan örneğin, boşanmanın eşiğinde olan ya da işten çıkarılan insanların sık sık sırt ağrısı çekmeleri yalnızca bir tesadüf değildir. Masaj, gerginliği azaltarak sırt ağrılarını önleyebilir ve hafifletebilir.
Sırt ağrılarının yüzde 80-90 kadarı kaslardan kaynaklanır. Masaj, küçük kas spazmlarını çözmek, gergin veya zorlanmış kasları rahatlatmak için ideal bir yöntemdir. Ancak, ağrı omurganın zarar görmesinden kaynaklanıyorsa masaj bu durumu daha da kötüleştirebilir. Bu yüzden ağrının kasla ilgili olduğundan emin olmadıkça masaj yapmayın; ağrı kola ya da bacağa kadar iniyorsa bir doktora ya da fizik tedavi uzmanına danışmalısınız. Eğer arkadaşınızın siyatiği varsa shiatsu yardımcı olabilir.

Masaj Yapmak

Sırt ağrısının çok şiddetli olmamamsı ve ağrıyan kaslardan ileri gelmesi koşuluyla ağrıyan bölgeye hafifçe masaj yapabilirsiniz. Arkadaşınız rahatça uzansın ve destek sağlamak üzere bol bol yastık kullanın.
Ben genellikle en çok ağrıyan kısmın çevresindeki bölgeye hafifçe masaj yaparak kaslardaki spazmı gevşetmeye çalışırım, sonra hassas noktalara yavaş ve derin basınçlar uygularım. Dengeli ve ritmik bir şekilde sıvazlayın, ancak tüm yumruklama ve kesme darbelerinden kaçının. Derin ve yavaş yoğurma çok gevşetici olabilir ama, kaslar kötü bir şekilde zorlanıp girilmişse çok can yakıcı da olabilir; can yakan hiçbir hareket yapmayın, çünkü bu kasları daha da gerecektir.
Ağrı çok şiddetli veya doktor sırt masajı yapılmamasını tavsiye etmiş olsa bile, vücudun başka bölgelerine masaj yaparak arkadaşınızı rahatlatabilirsiniz: Ayaklarının refleks bölgesine masaj yapmayı deneyin ya da karnını hafifçe sıvazlayın.

Shiatsu

Siyatik ağrısı, belli shiatsu noktalarına bastırılarak hafifletilebilir. Bu yöntemi dikkatle uygulamalısınız, çünkü bu noktalar çok hassas olabilir. Basıncı on saniye kadar sürdürün, sonra bir sonraki noktaya geçerek devam edin.

Kanser

Kanserli hastalara masaj yapmaya ilk kez, bir arkadaşımın annesi kansere yakalandığında ilgi duymaya başlamıştım. Hasta kendisini yalnız, korkmuş ve gergin hissediyordu; masaj onu mucizevi bir şekilde teskin etmişti. Ona yardım etmek için elinden hiçbir şey gelmeyen ve tamamen sıkılmış bir şekilde yan odada oturup kitap okuyan bir hemşiresi vardı.
Eğer hemşire hastasına masaj yapabilseydi bundan her ikisi de yararlanabilecekti. Hastanın gerginliği giderilecek hemşire de ona olumlu bir yardımda bulunabildiği için kendisini daha iyi hissedebilecekti. İşte bana İngiliz Ulusal Sağlık Servisi’nde çalışma ve herkesin yararlanabilmesi için hemşirelere nasıl masaj yapılacağını öğretme kararını aldıran da bu oldu.
Gerçekten de hastalar kendilerini dışlanmış ve yalnız hissederler. Masaj ise bu durumu kökünden halleder. Kanser hastalarına masaj yapmanın hiçbir özel tekniği yoktur: Her türlü hareket rahatlatıcı bir etkiye sahiptir, dokunuş, ilgi, ve sevgiyi ifade etmenin bir yoludur; sıcaklık ve gevşeklik yaratarak ağrıların hafiflemesine yardımcı olur.

Bağımlıkla Savaş

Uyuşturucu alışkanlığından vazgeçmeye çalışan herkes düzenli olarak yapılan masajın yararını görür. Bağımlılar sık sık büyük bir utanç duyarlar: Herkesi düş kırıklığına uğrattıkları için toplum dışı ve dokunulmaz olduklarını düşünürler. Bir insanın kendilerine ilgi göstermeye ve dokunmaya hazır olması, onların hem özsaygılarını hem de iyileşme isteğini kazanmalarına yardımcı olur. Böylesine kötü kullandıkları bedenlerine bir kez olsun ilgi gösterilmektedir ve uyuşturucu kullanmaktan başka güzel yollar da olduğunu fark ederler. Bir kız bana şöyle demişti: “Kafamın uyuşturucu olmadan da iyi olabileceğini hiç düşünmemiştim.” Uyuşturucu bağımlıları gevşeyerek bu yeni hazzı yaşar ve önceki hayatlarına geri dönerek bedenlerine yenide saygı duymaya başlayabilirler. Bir bağımlı annesi, masajın, kızının iyileşmesinde bir bönüm noktası olduğunu söylemişti.
Bağımlılar sağlıksız bir yaşam sürerler: Kan dolaşımları kötüdür ve sürekli olarak el ve ayaklarının üşümesinden şikayet ederler.
Eroin gerçek bir kas gevşetici ve sakinleştiricidir. Bir bağımlı eroini bıraktığında bu yeteneğini yitirir ve kasılmaya başlar. Eski bir bağımlı bana: “Bıraktığımda kendimi berbat hissediyordum ve eroinden başka hiçbir şeyin yardımcı olabileceğini sanmıyordum. Tam bir vücut masajından sonra bedenimin tamamen gevşediğini hissetmek beni çok sevindirdi. Isındığım için titremem geçti. Artık kaslarıma kramp, girmez oldu, sinirlerimde o kadar çabuk bozulmuyordu. Ümitsizlik ve can sıkıntısı azalmıştı, birkaç dakika için dünya o kadar da kötü görünmedi” demişti. Sonra aynı kişi, benzer durumda olan başkalarına da yardım edebilmek için nasıl masaj yapılacağını öğrenmek üzere kurslarıma geldi ve başka bir insana yardım edebilmenin özsaygısını onardığını gördü.

Zayıflama

Masajla zayıflamadan söz edildiğinde kuşkuyla bakanlar genellikle masajın hiçbir yararının olmadığını, sonunda zayıflayacak olanın da masörün kendisi olduğunu söylerler. Bu doğru değildir. Masaj, tek başına yağ tabakalarını yok edip kiloları azaltamasa da kendinize bakışınızı görünümünüzü düzeltebilir ve bu da zayıflamanıza yardımcı olur. Vücudunuza karşı olumlu bir bakış geliştirmenizi sağlar; kendinizi bırakmamanız ve daha iyi kontrol etmeniz gerektiğini size hatırlatır. Bir tek bu moral bile sizi daha iyi gösterir. Zayıflamak isteyen birçok insan kendi bedenlerinden hoşnut değildir: Kendilerini gerçekte olduklarından çok daha şişman görürler. Masaj, size bedeninizin gerçek ölçülerini gösterir.
Masaj, kendinizi daha iyi hissetmenize ve vücudunuzu beğenmenize yardımcı olduğu içi daha doğru bir beslenme tarzı edinmeniz kolaylaşır ve böylece kilo verme şansınızda artar. Size masaj yapan kişinin vücudunuza eleştirel bir gözle bakacağını ve bir iki kilo verip vermediğinizi fark edecek olduğunu bilmeniz, sizi rejiminize bağlı kalmaya teşvik eder.
Masajın görünüme başka yararları da vardır. Kan dolaşımını hızlandırıp deri dokusunu güzelleştirerek pürüzleri giderir. Kendinize karşı olumlu bir bakış geliştirmenizi sağlayarak canlılık kazandırır ve egzersiz yapmanızı kolaylaştırır. Artık denge kurulmuş olduğundan baskülün ibresi daha hızlı düşecektir.

Masaj Teknikleri

Zayıflamak isteyen birine yardım ediyorsanız. En etkili bölgelerde özellikle de karın, uyluklar ve kaba etlerde daha fazla zaman harcayın, yoğurma ve yumruklama gibi uyarıcı hareketleri bol bol yapın.

Karın ve uyluklarda kendi kendinize de kolayca masaj yapabilirsiniz ve her gün birkaç dakika sert ve canlı bir masaj uygulayarak rejim programınıza katkıda bulunabilirsiniz.

1. Sırtüstü uzanın ve karnınızı tüm bölgeyi kaplayacak yanlamasına hatlar halinde iyice yoğurun.
2. Yan yatın ve kalçanızı sıkıca yoğurup yumruklayın. Diğer tarafta da tekrarlayın.
3. Oturun ve uyluklarınızı dizden yukarı doğru yoğurun. Ön ve dış kısımda sertçe, iç kısımda ise daha hafif hareketler yapın.
4. Uyluklarınızın ön ve dış kısmını çok hızlı bir şekilde yumruklayın, iç kısımda ise hafifçe çalışın.

Shiatsu

Bu noktaların her birine yedi ile on saniye kadar iyice bastırın. Bu, iştahı bastırır ve metabolizmayı uyararak kilo vermeye yardımcı olur.
1. Bilek kemiklerinin üstünde bileği iki yanında sıkın
2. Ayak bileğinin iç kısmında, kemik çıkıntısının hemen arkasındaki boşluğa bastırın.
3. Burun ile üst dudak arasındaki çukurluğun ortasına bastırın

Hızlı Shiatsu Seansları

Shiatsu aslında tüm vücudun dengesini pekiştiren bir sağaltım yöntemidir. Küçük rahatsızlıklara hızlı çareler sağlayabilen birçok yararlı nokta vardır.
İlgili noktalara üç ile yedi saniye kadar bastırın. Şunu unutmayın ki, sağlık sorununuzun nedenini değil belirtilerini sağaltmaktasınız.
İyileşme sadece kısa bir süre görülür ve rahatsızlık yeniden baş gösterirse bir doktora danışmalısınız ya da bir profesyonele tam bir shiatsu yaptırmalısınız.

Spor

Sürekli olarak egzersiz ve spor yapanlar masajın değerini çok daha iyi bilirler. Masaj güç ve esneklik sağlar, lenf akışını uyarır, böylece egzersiz sırasında biriken atık maddelerin giderilmesine yardımcı olur. Yunanlı hekim hipokrat’ın da MÖ üçüncü yüzyılda belirttiği gibi, masaj tutulmuş eklemleri açabilir. “Doktor, pek çok şeyde ve muhakak ovmalarda da tecrübeli olmalıdır... çünkü ovma gevşek bir eklemi sabitleştirebilir ve sert bir eklemi de gevşetebilir”.
Masaj egzersiz programınızı bütünleyerek zenginleştirir. Vücudu ısıtmak ve gevşetmek için öncesinde, kas tutulmalarını ve atık maddelerin birikmesini önlemek için de sonrasında yapılabilir. Krampları giderir, eklem burkulmalarının iyileşmesini hızlandırır. Kasları esnek ve güçlü kılar, böylece en iyi performansınızı sergileyebilirsiniz.
Masaj uyguladığımız atlet, balerin ve bisikletçilerin hepsi de bugüne kadar masajdan sonra zihinlerinin daha açık ve rahat olduğunu, performanslarının ise çok daha fazla arttığını söylemişlerdir. Bir maraton koşucusu kendisini sonsuza dek koşabilecekmiş gibi, bir sürat koşucusu daha güçlü olduğunu, bir bisikletçi masajın bacaklarını formda tuttuğunu hissetmiş ve birçok balerin ise onsuz olamayacağını çünkü masajdan sonra çok daha fazla esnekleştiğini belirtmiştir.
Yorucu bir günün sonunda masajın yararlarını kendim de gördüm. Sarawak’a yaptığım bir yolculuk sırasında, Niah mağaralarına bir gezi yapma fırsatını bulmuştum; devasa mağaralara ulaşabilmek için ekvator ormanlarında üç kilometrelik zorlu bir yürüyüş yaptıktan sonra birkaç saat boyunca mağaraları gezip tekrar geri döndük. Bacaklarımın ertesi gün şiddetle ağrıyacağını düşünüyordum, bu nedenle o akşam masaj yaptırdım.
Ufak tefek yaşlıca bir kadın geldi, köyün ebesiydi ve bana şimdiye kadar en azından bin bebek doğurttuğunu söyledi. Yerde masaj yaptı, altıma parlak renkli bir sarong serdi, üstüme de bir diğerini örttü. Aralarında küçük tane biber, anason, kakule ve zerdeçalın da bulunduğu aromalı bitkilerden oluşan bir karışımla hazırladığı hindistancevizi yağıyla masaj yaptı. Özellikle ağrıyan yerlerde küçük kırmızı bir soğanı ezip içine eklediği bir yağ kullandı. Ufak tefekliği gücünü gizliyordu ve bacaklarıma geldiğinde az daha acıyla bağıracaktım. Ama ertesi gün aynı geziyi rahatça tekrarlayabildim.

Spordan Önce Masaj

Spor yapmaya başlamadan önce kaslarınız gerginse performansınız bundan olumsuz bir şekilde etkilenir. Kaslar çiftler halinde çalışırlar; biri kasılırken diğeri gevşer. Bu ikiliden biri gerginse, diğeri her zamankinden daha çok çalışmak zorunda kalır aynı zamanda, gergin ve kısalmış olan kasın direnciyle de başa çıkmaya çalışır; böylece daha çok atık üretip daha çok oksijen tüketir.
En ideal çözüm tam bir vücut masajı yaptırmaktır. Çoğu sporda bacaklara, kaba etlere ve sırt kaslarına yüklenilir; bu bölgelere daha çok özen göstermelisiniz. Buna zamanınız yoksa, gergin olan her bir bölgede yoğunlaşarak üzerinde çalışılan kaslara bol bol hızlı yoğurma hareketleri yapın. Masajınızı uyku veren sıvazlamalarla bitirmek yerine dolaşımı arttırmak için yumruklama gibi uyarıcı hareketler yapın.

Spordan Sonra Masaj

Bin yıl kadar önce, zamanının en büyük hekim ve filozoflarından biri olan İbni Sina şunları yazmıştı: “Spordan sonra yapılan sağaltıcı ovuşturma, huzurlu bir istirahat sağlar. Bunun amacı, sporla birlikte kaslarda oluşan ve dışarıya atılamayan maddeleri dağıtmaktır. Ovuşturmayla bunlar dağılır böylece halsizlik ortadan kalkar.”
Spor sırasında laktik ve karbolik asitler ile üre gibi atık maddeler kaslara salınır. Tutulmaya ve ağrıya neden olan da işte bu atıkların birikmesidir. Lenf sistemi tüm bunları vücuttan dışarı atar ama bu birkaç saat yada birkaç gün bile sürebilir. Masaj, sıvazlamalarla bunların giderilmesini hızlandırır.
Spordan sonra kasları sıcak tutmak şarttır; odanın yeterince sıcak olmasına dikkat edin. Zamanınız varsa, sporla gerginleşen bölgelerle daha fazla ilgilenerek vücudun tamamına masaj yapın ama, her bir bölgeyi lenf düğümlerine doğru çok hafif sıvazlamalarla tamamlayın. Herhangi bir incinme belirtisi varsa bir doktora danışana kadar o bölgeyi atlayın.

Kesikler ve Bereler

Küçük yaralanmalarda iyileşme sürecini hızlandıran masajla, acı hafifletilebilir. Asla bir yaraya doğrudan masaj yapmayın, sadece çevresinde çok hafif çalışın. En yakın lenf düğümlerine doğru hareketler yapın, yaranın üst ve yan taraflarını hafifçe yoğurun. Bir yaranın çevresine masaj yaparken arkadaşınızdan herhangi bir duyarlı noktayı size söylemesini isteyin. Eğer böyle noktalar varsa yaradan daha uzakta çalışın.
Açık bir yaranın çevresinde ya da zedelenme nedenini bilmiyorsanız morarmış bir bölgeye masaj yapmayın. Belirgin bir nedeni olamadan ortaya çıkan morarmalar ciddi bir hastalık belirtisi olabilir; arkadaşınız bir doktora danışmalıdır.

Kramplar

Spor sırasında ya da sonrasında sık sık kramp giriyorsa masaj kesinlikle en büyük yardımcınızdır. Kramp giren bir kas iyice kasılır ve bölgeye kan akışı azalır. Masaj yaparak dolaşımı hızlandırır, kası daha esnek bir hale getirebilirsiniz.

Uyluk Arkasında Kramp

Sırtüstü yatın, kramp giren bacağınızı kaldırın, uyluğunuzun arkasını bastırarak sıvazlayın, sonra yoğurun. Bu bölgeyi rahatlatmak için sıvazlayarak bitirin.

Baldırda Kramp

Kramp giren bacağınızı uzatarak oturun, ayağınızı kendinize doğru büküp baldır kasını gerin. Sıkıca yoğurarak bacağın tamamında çalışın. Kasın gevşediğini hissettiğinizde aşağı doğru ritmik sıvazlamalarla bölgeyi rahatlatın.

Ayakta Kramp

Bir elinizle ayak parmaklarınızdan, diğeriyle de topuğunuzdan tutarak ayak parmaklarını zorlamadan geriye doğru iyice bükün. Ayak tabanını sıvazlayın ve yoğurun.

İncinme ve Burkulmalar

İncindiklerinde kaslar sadece aşırı bir gerilmeye maruz kalırlar, ancak bu durumda şişlik görülmez. Burkulmalarda ise eklem normalin dışında bükülür ya da döner; bağlar, kirişler, kaslar, kan damarları ya da sinirler hasar görülebilir. Burkulan bir eklem, çok büyük bir acı verir ve şişer hatta oynatılamaz bir hale gelir. Hafif bir masaj, hem incinme hem de burkulmalarda iyileşmeyi hızlandırabilir.
Bölgeye olabildiğince çabuk bir şekilde 15 dakika kadar soğuk kompres uygulayın. Bir paket dondurulmuş bezelye idealdir. Eklem dayanılmaz bir acı veriyorsa bir doktora dayanışmalısınız, kırılmış olabilir. Kırık yoksa kompresi kaldırın ve bu bölgeye hafif bir masaj yapın.
Zedelenen bölgenin en üst tarafını hafifçe sıvazlayarak, en yakın lenf düğümlerine doğru başlayın. Bu hareketlerle şişliğin ana nedeni olan ve zedelenen eklemin çevresinde biriken kan ve sıvıların akıtılarak dağıtılmasına yardımcı olursunuz.

Zedelenen bölgenin en üst tarafını hafifçe sıvazlayarak, en yakın lenf düğümlerine doğru başlayın. Bu hareketlerle şişliğin ana nedeni olan ve zedelenen eklemin çevresinde biriken kan ve sıvıların akıtılarak dağıtılmasına yardımcı olursunuz.

Ayak Bileği Burkulması

Ayak bileği çok sık burkulur. Hafif bir masaj şişliğin azalmasını ve ağrının hafiflemesini sağlayabilir. Üzerinde çalıştığınız bölgede acı hissi varsa zedelenmenin uzağında masaj yapmaya çalışın. En az on dakika boyunca masaj yapın, her gün birkaç kez tekrarlayın; düzenli olarak bir hafta veya zedelenme iyileşene kadar devam edin.
1. Uyluktan yukarıya, kasıktaki lenf düğümlerine doğru hafifçe sıvazlayarak başlayın.
2. Baldırın yanlarından yukarıya, dize kadar sıvazlayın, ellerinizi hafifçe ayak bileğine geri kaydırın.
3. Başparmaklarınızla ayak bileğinin tüm çevresini yukarı yönlü kısa hareketlerle hafifçe ovalayın.

Diğer Eklem Burkulmaları

El bileği burkulması da, koltuk altı ve dirsekteki lenf düğümlerine doğru yapılan hafif sıvazlamalarla hemen hemen aynı şekilde iyileştirilebilir. Ama diz burkulması halinde mutlaka önce bir doktar a başvurmalısınız.

HOSTING - DOMAIN KAYDI - HABER YAZILIMIDünyanın en Ekonomik ve Kaliteli Hosting Paketlerini incelemek ve satın almak için TIKLAYINIZ...

HOSTING - DOMAIN KAYDI - HABER YAZILIMI - MASÖR VE MASÖZ YAZILIMI.

Acilhost.Com ©